logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Ekonomia Rolnictwo

Dramatyczna Akcja Rolników w Pińczowie! Sprzeciw wobec UE wstrząsa Polskim Rolnictwem. Co Wydarzyło się Naprawdę?

fot. Piotr Młynek

W środę, 24 stycznia, Pińczów stał się miejscem gorących emocji i wyrazem niezadowolenia rolników z polityki Unii Europejskiej. Manifestacja, która zaczęła się przed południem, zgromadziła około 30 ciągników na placu parkingowym przy targowym placu w Pińczowie. Rolnicy postanowili wyrazić swoje niezadowolenie z nadmiernego napływu produktów rolnych z Ukrainy, uznając to za negatywny wpływ na ich własne interesy.

Źródło PTM TV | www.ptm-tv.pl

Protesty rolników rozpoczęły się o godzinie 12, kiedy to gospodarze wyruszyli w kolumnie ciągników, zajmując różne miejsca w Pińczowie, takie jak rondo przed Pasturką, obwodnica miasta, rondo przy galerii handlowej Rondo Park oraz centrum. Manewry trwały przez dwie godziny, podczas których poruszające się wolno kolumny pojazdów rolniczych spowodowały znaczne utrudnienia w ruchu drogowym.

Decyzja o zorganizowaniu protestu wynikała z przekonania rolników, że polityka Unii Europejskiej nie radzi sobie z kontrolą i regulacją napływu produktów rolnych z Ukrainy. Z ich perspektywy, sytuacja ta stanowi zagrożenie dla krajowej produkcji rolnej oraz dla samego utrzymania wielu gospodarstw.

W ramach protestu, rolnicy nie tylko wyrażali swoje niezadowolenie, ale również starali się przekazać społeczeństwu swoje obawy dotyczące przyszłości rolnictwa w Polsce. Transparenty, hasła i skandowanie haseł przeciwko polityce UE były świadectwem ich determinacji i jednoczenia się w walce o swoje prawa.

Nie tylko Pińczów był świadkiem protestów rolników tego dnia. Cała Polska doświadczyła podobnych wydarzeń, z manifestacjami odbywającymi się również w miejscowościach takich jak Opatów, Okalina i Nagłowice.

Protest rolników w Pińczowie zakończył się około godziny 14, jednak jego echa będą z pewnością odczuwalne w debatach publicznych na temat rolnictwa, polityki UE i relacji z Ukrainą. Rolnicy jednoznacznie wyrazili swoje obawy i postanowienie w dążeniu do zmian, kierując uwagę społeczeństwa na istniejące problemy i konieczność podjęcia działań w obronie krajowej produkcji rolnej.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy