logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Książki Kultura

Andrzej Stasiuk w Pińczowie – Zapraszamy na Spotkanie Autorskie 7 czerwca!

Cai Calsavinieri / Materiały prasowe / kultura.onet.pl/

W czerwcu mieszkańcy Ponidzia będą mieli wyjątkową okazję spotkać się z jedną z największych postaci współczesnej literatury polskiej. 7 czerwca o godz. 17.30 w pińczowskiej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem – prozaikiem, eseistą, dramaturgiem oraz współwłaścicielem założonego w 1996 roku Wydawnictwa Czarne.

Andrzej Stasiuk to twórca niezwykle ceniony, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego twórczość jest szeroko przekładana na języki obce i doceniana przez krytyków literackich na całym świecie. Autor takich książek jak Mury Hebronu, Dukla, Opowieści galicyjskie, Dziewięć, Jadąc do Babadag, Taksim, Dziennik pisany później, Grochów, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschód, Osiołkiem, Kroniki beskidzkie i światowe, Przewóz oraz wielu innych, zyskał sobie miano jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych.

Stasiuk, urodzony w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim, gdzie znajduje inspirację do swojej twórczości. Jego książki odzwierciedlają głęboką fascynację światem, przyrodą i kulturą Europy Środkowo-Wschodniej. W literaturze Stasiuka czuje się silną więź z miejscem i historią, co czyni jego prozę wyjątkowo autentyczną i poruszającą.

Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Literackiej Nike (2005), Nagrody Literackiej Gdynia (2010), Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza (2011), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2011), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2015), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016), Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018) oraz nagrody Orzeł Stulecia (2021).

22 maja swoją premierę miała najnowsza książka Stasiuka – Rzeka dzieciństwa. Podczas czerwcowego spotkania w Pińczowie będzie można nie tylko posłuchać autora, ale również zakupić jego książki, w tym najnowsze dzieło.

Spotkanie autorskie organizowane jest w ramach projektu „Ludzie i książki. Spotkania”, realizowanego w Programie Partnerstwo dla Książki. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a wkład własny zabezpiecza Gmina Pińczów.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury na to wyjątkowe wydarzenie. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z twórczością jednego z najważniejszych polskich pisarzy współczesnych.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy