logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Kultura

Auschwitz: Świadectwo Odwagi – Spotkanie z Bogdanem Wasztylem – Zapraszamy

fot. polskieradio.pl

W dniu 7 lutego 2024 roku o godzinie 17:00 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się niepowtarzalne spotkanie autorskie z Bogdanem Wasztylem, redaktorem oraz autorem książek i filmów poświęconych Auschwitz. To wydarzenie pragnie przybliżyć nie tylko okropności niemieckich obozów koncentracyjnych, lecz również odwagę i ludzką siłę, które pomimo bezdusznego zła, potrafiły zaistnieć nawet w najtrudniejszych chwilach.

Auschwitz – nazwa ta jest symbolem największego koszmaru, jaki ludzkość kiedykolwiek znała. Jednakże, w cieniu tego potwornego miejsca, kwitła też odwaga i determinacja niektórych jednostek, które odmówiły poddania się nieludzkiemu systemowi.

Podczas spotkania autorskiego z Bogdanem Wasztylem, uczestnicy będą mieli okazję poznać historię wybitnych postaci, których czyny stawiały się w opozycji do okrucieństwa i dehumanizacji. Witold Pilecki, Maksymilian Kolbe czy Stanisław Kołodziej – ich imiona są wypisane złotymi zgłoskami w kronikach historii, jako symbole odwagi i ludzkiej siły w obliczu największego zła.

„Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” – to tytuł, który w wielu sercach budzi dreszcze. Ten filmowy portret ucieczki Pileckiego z Auschwitz, reżyserowany przez Dariusza Walusiaka, ukazuje nie tylko dramatyczne wydarzenia samej ucieczki, lecz także wewnętrzną walkę bohatera o przetrwanie wbrew bezdusznej machinie śmierci.

To wydarzenie nie tylko skupia się na przekazywaniu historii, ale także na uczczeniu pamięci tych, którzy odważnie stawiali czoło bestialstwu. Jest to okazja do refleksji nad ludzką naturą, nad granicami ludzkiej wytrzymałości oraz nad niezłomną wolą przetrwania w obliczu najcięższych prób.

Zapraszamy wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć nie tylko historię Auschwitz, ale także siłę ludzkiego ducha w obliczu największych zagrożeń. Niech ta wspólna podróż przez historię będzie zarówno momentem refleksji, jak i zachętą do podziwiania odwagi tych, którzy odmówili poddania się mrocznej rzeczywistości.

7 lutego 2024 roku, godzina 17:00 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury – dołączcie do naszej wspólnej podróży przez historię i ludzką siłę.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy