logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Kultura Sztuka

Bożonarodzeniowa Gala Sztuki Ludowej: Wernisaż w Domu Ariańskim w Pińczowie

W atmosferze świątecznej magii i tradycji, Muzeum Regionalne w Pińczowie zorganizowało wyjątkowy wernisaż wystawy „Boże Narodzenie w Sztuce Ludowej”. To niezwykłe wydarzenie nie tylko ukazało bogactwo polskiej kultury ludowej związanej z Bożym Narodzeniem, ale także stało się platformą do uhonorowania lokalnych talentów podczas konkursu na najpiękniejszą Podłaźniczkę.

Wernisaż, który odbył się w malowniczych przestrzeniach Domu Ariańskiego, przyciągnął liczne grono miłośników sztuki, mieszkańców Pińczowa oraz przedstawicieli szkół z regionu. To wydarzenie, dedykowane świątecznej tematyce, miało na celu przybliżenie publiczności różnorodnych form wyrazu artystycznego związanych z Bożym Narodzeniem.

Niezwykłym elementem tego spotkania była inicjatywa zorganizowania konkursu na najpiękniejszą podłaźniczkę. Szkoły oraz organizacje z obszaru Pińczowa i okolic włączyły się w rywalizację, prezentując swoje kreatywne pomysły i umiejętności artystyczne. W konkursie brano pod uwagę nie tylko estetykę, ale także głębokie zakorzenienie w lokalnej tradycji i kulturze.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w trakcie uroczystego wernisażu, dodając temu wydarzeniu dodatkowego emocjonalnego wymiaru. Jury, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie sztuki ludowej, miało trudne zadanie wybrania zwycięzcy spośród wielu inspirujących projektów.

PTM TV

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów wernisażu było uświetnienie wydarzenia przez inscenizację uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stępocicach. Młodzi artyści z entuzjazmem i zaangażowaniem przenieśli publiczność w magiczną atmosferę świąt, prezentując tradycyjne zwyczaje związane z wizytą kolędników na Ponidziu opisywane w dziełach księdza Siarkowskiego.

Wystawa, obok konkursu i inscenizacji, oferowała również szereg atrakcji związanych z polską sztuką ludową. Goście mieli okazję podziwiać ręcznie wykonane podłaźniczki, szopki czy też grupy kolędnicze w formie dzieł sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej, które odzwierciedlały różnorodność regionalnych tradycji bożonarodzeniowych.

Wernisaż „Boże Narodzenie w Sztuce Ludowej” w Muzeum Regionalnym w Pińczowie nie tylko stanowił wyjątkową okazję do zanurzenia się w pięknie polskiej sztuki ludowej, ale także do wspólnego świętowania kreatywności i tradycji lokalnej społeczności. Wydarzenie to pozostanie zapewne długo w pamięci uczestników jako niepowtarzalna podróż w świat bożonarodzeniowej magii, przekazywanej przez pryzmat sztuki ludowej.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy