logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Książki Kultura

Biblioteczne Spotkanie z Naturą i Literaturą: Projekt BLISKO w Pełni Rozkwita

fot. Piotr Młynek

Biblioteka, zazwyczaj kojarzona z ciszą i spokojem, może stać się pulsującym sercem społeczności. To właśnie pokazuje realizowany projekt „BLISKO-natura biblioteki”, który po zakończeniu pierwszego roku działania zbiera plony owocnej współpracy między instytucją a mieszkańcami.

Wydarzenie zakończenia projektu stało się okazją do refleksji nad osiągnięciami oraz przedstawienia planów na przyszłość. To nie tylko zwykłe spotkanie, lecz podróż przez działania projektowe, która ukazała proces rozwijający się wraz z inicjatywą BLISKO. To więcej niż projekt, to idea, która nabiera siły jak śnieżna kula, przemieszczając się przez dobre emocje, praktyki i różnorodne doświadczenia, zmieniając bibliotekę w niezwykłe „trzecie miejsce” i rozwijając czytelnictwo.

Wyjątkowy wieczór został uświetniony prezentacją projektowego wydawnictwa „MOJE STRONY”, zbiórką literackich dzieł mieszkańców Ponidzia, wzbogaconą o rysunki dzieci i młodzieży z różnych placówek. Książka emanuje pasją lokalnej społeczności, dotykając czułych strun i ukazując zarówno piękno wewnętrzne, jak i zewnętrzne Ponidzia. To nie tylko zbiór słów, ale prawdziwa podróż przez refleksję, bajkowe opowieści i fantastyczne światy.

Podczas spotkania nie zapomniano o docenieniu zaangażowania uczestników Lokalnego Przeglądu Twórczości Mieszkańców Ponidzia, wręczając nagrody i dyplomy. Podziękowania kierowane zostały również w stronę twórców rysunków, które wspaniale uzupełniły literackie dzieła.

Wieczór zakończono słodkim akcentem w postaci pysznego tortu, który symbolicznie podkreślił smak sukcesu projektu. Rozmowy i plany na kolejny rok już się rozpoczęły, pełne entuzjazmu i energii.

Podziękowania płynęły we wszystkich kierunkach – dla mieszkańców za chęć dzielenia się sobą i uczestnictwo w projektowych wydarzeniach, dla partnerów, którzy wspierają inicjatywę BLISKO, oraz dla władz samorządowych, które ufają w działanie biblioteki, zapewniając niezbędne środki.

Projekt „BLISKO-natura biblioteki” nie byłby możliwy bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. To dowód na to, że współpraca lokalna, inicjatywy społeczne i czytelnictwo mają kluczowe znaczenie dla rozwoju kultury i wspólnoty.

Patrząc w przyszłość, z nadzieją można stwierdzić, że projekt „BLISKO-natura biblioteki” będzie kontynuowany, a energia, która z niego wynika, będzie napędzać dalszy rozwój biblioteki jako centrum życia społeczności lokalnej.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy