logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Książki

Wystawa 'Szancer, wyobraź siebie!’ w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie w ramch drugiego roku realizacji projektu BLISKO- natura biblioteki zaprasza mieszkańców na wystawę ‘Szancer, wyobraź siebie!”

Analogowa ekspozycja zaprasza w świat twórczości wybitnego polsko-żydowskiego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży.

W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek-instytucja, znany wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Tuwima i Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.

Zapraszamy naszych gości do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze swojej ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni.

Oprócz kilkudziesięciu najważniejszych i najpiękniejszych spośród tysięcy rysunków Jana Marcina Szancera, na wystawie znajdują się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: makieta z pędzącą wśród zabytków Pińczowa lokomotywą, teatr cieni , magiczne lustro, ściana niewidocznych strachów! Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.
Zapraszamy osoby indywidualne, rodziny oraz grupy zorganizowane. Te ostatnie prosimy o wcześniejsze umówienie terminu. Oprowadzający: panie bibliotekarki i Pan Kleks chętnie powiedzą Wam o Janku, który uwielbiał się nudzić. A co z tego wyszło…. Zobaczcie sami, zapraszamy.
Wystawa gości w Pińczowie do 10 lutego.

WYSTWA w ramach zadania BLISKO- natura biblioteki” Programu BLISKO Biblioteka| Lokalność| Inicjatywy| Społeczność| Kooperacja| Oddolność. Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury, wkład własny projektu zabezpiecza Gmina Pińczów.
Wystawę wypożyczono z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie

fot. Biblioteka Publiczna w Pińczowie

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy