logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Kultura

Upamiętnienie bohaterów i historii: Projekt „Pińczów i Ponidzie podczas II wojny światowej”

Projekt „Pińczów i Ponidzie podczas II wojny światowej” to zadanie realizowane przez Muzeum Regionalne w Pińczowie mające na celu upamiętnienie historii naszego regionu w czasie II wojny światowej.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Biura Niepodległa w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa” w wysokości 15 200 zł. Wkład własny do zadania zapewniła Gmina Pińczów.  

Partnerami zadania są Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie, Związek Strzelecki „Niepodległość” im. generała Bronisława Kwiatkowskiego, Hufiec ZHP Pińczów, Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Pińczowie.

Projekt „Pińczów i Ponidzie podczas II wojny światowej” składa się z trzech części.

W dniach 22-23 lipca odbędzie się VI Rajd Republiki na trasie Pińczów- Kozubów upamiętniający wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 r., kiedy to oddziały partyzanckie: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej w wyniku wspólnych działań zbrojnych wyzwoliły części terytorium państwa polskiego spod reżimu okupacyjnego III Rzeszy.

3 września odbędą się główne uroczystości upamiętniając 84. rocznice wybuchu II wojny światowej, których punktem kulminacyjnym będzie koncert pieśni patriotycznych w pińczowskim parku w wykonaniu Orkiestry OSP Pińczów pod batutą Roberta Pełki.

7 września z kolei w Domu Ariańskim odbędzie się prelekcja zatytułowana: „ Walka i opór mieszkańców Pińczowa i Ponidzia podczas II wojny światowej”. 

Projekt „Pińczów i Ponidzie podczas II wojny światowej” jest ważnym przedsięwzięciem, które ma na celu nie tylko uczczenie pamięci bohaterów i poświęcenia mieszkańców regionu, ale także edukację i przekazanie młodszym pokoleniom wiedzy o historii.

Zapraszamy do uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach. Wstęp wolny.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy