logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Pińczów Wiadomości

„Nie życzę nikomu tego, co przeszedłem” – radny zachęca do bezpłatnego badania wzroku

Pod koniec grudnia ubiegłego roku radny Pińczowa, Piotr Karbowniczek (OdNowa), nagle stracił wzrok w jednym oku. Trafił do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niego poważne owrzodzenie rogówki. Po 19 dniach leczenia wypisano go do domu, ale jego widzenie było ograniczone do metra, a wszystko wokół spowite mgłą. Dziś czeka na specjalistyczną konsultację, ale postanowił wykorzystać swoje doświadczenie, by pomóc innym.

– Na sesji rady miejskiej 30 grudnia zacząłem odczuwać ból oka. Pod koniec musiałem opuścić obrady. Następnego dnia trafiłem do szpitala. Moje widzenie dramatycznie się pogorszyło – mówi Piotr Karbowniczek. – Przez kolejne dni żyłem w strachu i niepewności. Nagle uświadomiłem sobie, jak kruche jest nasze zdrowie i jak bardzo je bagatelizujemy.

Lekarze podejrzewają, że owrzodzenie rogówki było efektem stanu zapalnego. Choć pińczowski radny nadal walczy o poprawę widzenia, postanowił przekuć swoje doświadczenie w coś pożytecznego.

– Chcę, aby jak najwięcej mieszkańców miało dostęp do podstawowego badania wzroku, zanim będzie za późno. Dlatego we współpracy z zaprzyjaźnionymi salonami optycznymi organizuję akcję, w ramach której każdy będzie mógł bezpłatnie sprawdzić swój wzrok – mówi.

22 marca 2025 roku (sobota) swoje salony otworzą dla mieszkańców i bezpłatnie zbadają wzrok:

  • Jacek Lużyński, OPTYK Lużyński – Adres: ul. Batalionów Chłopskich 2a, 28-400 Pińczów
  • Paweł Zientara, Optyk Optometrysta Zientara, Adres: ul. Leśna 2B, 28-340 Sędziszów

23 marca, swoje salony otworzą:

  • Sowa Optyk Mariusz Zdziebko, ul. Legionistów 3 28-400 Pińczów

Lista salonów dostępna będzie również na Facebooku.

Warto wiedzieć, do kogo się udać w przypadku problemów ze wzrokiem:

  • Okulista: lekarz medycyny specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu oraz wykonywaniu zabiegów chirurgicznych.
  • Optometrysta: specjalista zajmujący się badaniem wzroku pod kątem wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm, oraz doborem okularów i soczewek kontaktowych.
  • Ortoptysta: specjalista w zakresie diagnostyki i terapii zaburzeń widzenia obuocznego, takich jak zez czy niedowidzenie, prowadzący ćwiczenia poprawiające koordynację oczu.
  • Optyk: technik odpowiedzialny za wykonywanie i dopasowywanie okularów oraz soczewek kontaktowych zgodnie z receptą otrzymaną od okulisty lub optometrysty.

– Chcę, aby mieszkańcy nie musieli przechodzić przez to, co ja. Mam nadzieję, że ta akcja sprawi, że więcej osób zacznie regularnie badać wzrok u wykwalifikowanych specjalistów – dodaje Piotr Karbowniczek.

Zainteresowane salony optyczne włączeniem się w akcję prosimy o kontakt: radnypiotrkarbowniczek@gmail.com

Zadbaj o oczy – zbadaj wzrok!

Szymon K.

Take Me Top
Nasze Serwisy