logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Pińczów

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości zagościł w Pińczowie

Od czwartku do soboty, 12-14 września, Pińczów stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia – Mobilny Przystanek Historia Przyszłości zagościł przy Powiatowym Ośrodku Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji. Inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, która w formie mobilnej wystawy łączy nowoczesne technologie z edukacją historyczną, przyciągnęła mieszkańców i odwiedzających.

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to interaktywna przestrzeń, w której uczestnicy mogą zanurzyć się w świat historii za pomocą gier i aplikacji stworzonych przez Biuro Nowych Technologii IPN. W godzinach od 10 do 20, wstęp na wystawę był darmowy, co umożliwiło każdemu zainteresowanemu skorzystanie z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych.

Na wystawie można było odkrywać różnorodne gry i aplikacje, takie jak:

  • „Lotnicy – wojna w przestworzach” – nowoczesna gra przygodowa opowiadająca o polskich lotnikach II wojny światowej, dostępna zarówno na komputerze, jak i w wersji VR.
  • „Gra Szyfrów” – osadzona w czasach wojny polsko-bolszewickiej, zachęcająca graczy do łamania szyfrów i neutralizacji pancernych pociągów. Dostępna na komputerze i w VR.
  • „WarsawRising” – strategiczna gra przedstawiająca Powstanie Warszawskie, skupiająca się na prawdzie historycznej i postawach obywatelskich, dostępna na komputerze.
  • „Szybowcowa ‘87” – aplikacja VR przenosząca gracza do PRL-owskiego mieszkania we Wrocławiu, gdzie można było poczuć atmosferę tamtych czasów i zobaczyć pracę podziemnej prasy.
  • „Świadectwo poMOCY” – etiuda filmowa w VR opowiadająca tragiczną historię rodziny Ulmów, która pomogła Żydom podczas II wojny światowej. Historia przedstawiona jest z perspektywy sześcioletniej dziewczynki.

Przystanek skierowany był głównie do grup zorganizowanych, ale także osoby indywidualne miały możliwość odwiedzenia wystawy, jeśli w środku były dostępne wolne miejsca. Gry na komputerze były dostępne dla wszystkich, natomiast stanowiska VR były przeznaczone dla osób powyżej 13. roku życia (osoby do 18. roku życia potrzebowały zgody rodziców).

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości w Pińczowie to doskonała okazja, by poprzez zabawę i nowoczesne technologie, zgłębić fascynującą historię Polski i kształtować postawy obywatelskie.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy