logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Pińczów Wiadomości

Uczczenie 84. rocznicy zbrodni katyńskiej w Pińczowie: Pamięć i hołd dla pomordowanych

fot. Urząd Miasta i Gminy Pińczów

12 kwietnia to dzień, który na zawsze zapisał się w historii miasta jako symbol tragedii i bolesnej straty. To właśnie tego dnia, 84 lata temu, tysiące niewinnych Polaków padło ofiarą bestialskiej zbrodni w Katyniu, dokonanej przez sowieckie NKWD. Wzruszające uroczystości upamiętniające tę tragiczną rocznicę odbyły się także w malowniczym Pińczowie, gdzie mieszkańcy miasta i okolicznych regionów, wraz z przedstawicielami lokalnych władz oraz instytucji, zgromadzili się, by oddać hołd poległym.

PTM TV

Na „Miejscu Straceń”, miejscu nazwanym potocznie „zawięzieniem”, burmistrz Włodzimierz Badurak, zastępca burmistrza Beata Kita i sekretarz Marcin Kozłowski, reprezentujący Miasto i Gminę Pińczów, wraz z innymi urzędnikami oraz radnymi, uczestniczyli w ceremonii upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej. Nie zabrakło także licznie przybyłych harcerzy i zuchów ZHP Pińczów oraz przedstawicieli służb mundurowych, takich jak Policja, Straż Pożarna, Więziennictwo, Wojsko i Lasy Państwowe, którzy również oddali hołd poległym.

Uroczystość nabrała szczególnego wymiaru dzięki obecności uczniów i dyrekcji miejscowych szkół, którzy wspólnie z ks. dziekanem Stanisławem Kudełką modlili się w intencji pomordowanych. Emocje wzrosły jeszcze bardziej, gdy młodzież z pińczowskiego Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowała krótki program artystyczny, niosący przesłanie pamięci i szacunku.

Drugą część uroczystości stanowiło złożenie kwiatów u stóp brzozowego krzyża na cmentarzu parafialnym, symbolizujące hołd i szacunek dla poległych. Całość zakończyła się uroczystą mszą świętą odprawioną w klasztorze o.o. Franciszkanów na Mirowie, która była nie tylko aktualizacją naszej pamięci, ale także modlitwą za dusze pomordowanych.

Uroczystości rocznicowe zostały poprowadzone przez dr Justynę Dziadek, dyrektora Muzeum Regionalnego w Pińczowie, która zadbała o to, aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach była pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Wspólne oddanie hołdu poległym w Katyniu stanowiło wyraz nie tylko pamięci, ale także jedności społeczności lokalnej w trosce o zachowanie wartości historycznych i kulturowych. Dzięki takim uroczystościom pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej pozostanie z nami na zawsze, przypominając o konieczności szacunku dla ludzkiego życia i wolności.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy