logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Pińczów Zdrowie

Zebrano 10 litrów krwi.

fot. echo dnia

Zespół Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica w Pińczowie już po raz kolejny zorganizował akcję krwiodawstwa. Tym razem miała ona miejsce w piątek, 21 kwietnia, podczas której udało się zebrać prawie 10 litrów krwi. To już drugie takie wydarzenie w roku szkolnym 2022/2023, podczas obu akcji uczniowie i absolwenci szkoły oddali łącznie 25 litrów krwi.

W „Staszicu” akcje krwiodawstwa to nie nowość, szkoła prowadzi je od ponad 20 lat. Zdaniem Anny Opoki, opiekuna szkolnego koła Polskiego Czerwonego Krzyża, szkoła może się poszczycić bogatymi tradycjami w promowaniu idei honorowego dawstwa krwi w regionie. Szkoła posiada certyfikat szkoły promującej idee honorowego dawstwa krwi.

Rocznie odbywają się jedna lub dwie edycje akcji krwiodawstwa. Zawsze pojawiają się również osoby z zewnątrz, którzy chcą wesprzeć szczytną inicjatywę. W Pińczowie akcje krwiodawstwa związane są z osobą Wandy Ścisłowskiej, nauczycielki matematyki w „Staszicu”. Kiedy odeszła na emeryturę, organizacją akcji zajęła się Anna Opoka.

Wśród dawców przeważają chłopcy, ale zawsze pojawiają się również dzielne dziewczęta. Uczniowie mogą oddawać krew od momentu ukończenia 18 lat, a zazwyczaj wracają na kolejne akcje. Każdy młody krwiodawca przechodzi szczegółową weryfikację i wywiad lekarski przed oddaniem krwi. Cieszy fakt, że pojawiają się również absolwenci szkoły, co przyczynia się do nagłośnienia działań w mediach społecznościowych.

Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża w Zespole Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica w Pińczowie działa bardzo prężnie. Oprócz akcji krwiodawstwa, organizuje kiermasze ciast dla potrzebujących, zbiera nakrętki i bierze udział w „Szlachetnej Paczce”. Dyrektor szkoły Tadeusz Niewygoda bardzo wspiera inicjatywy Koła i zachęca uczniów do aktywnego udziału w nich. Wszystkie działania Koła Polskiego Czerwonego Krzyża w „Staszicu” są godne pochwały i pokazują, że młodzi ludzie potrafią angażować się w pomoc innym.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy