logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Rolnictwo

Obowiązki dla hodowców drobiu, co z hodowlą na własne potrzeby

Nowe przepisy dla hodowców drobiu

W 2022 r. polski rząd wprowadził obowiązek zgłaszania kur przez rolników. Nowe przepisy wprowadziły konieczność rejestracji każdego właściciela drobiu, niezależnie od wielkości hodowli, nawet 1 sztukę. Wprowadzenie obowiązku zgłaszania – w założeniu mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród ptaków – wzbudza niemałe emocje.

Aktualizacja: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w komunikacie z 17 lutego 2023 r., poinformowało, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Polsce a także w naszym regionie, produkcja drobiu jest ważnym sektorem rolnictwa. Z tego względu, rząd rozporządzeniem z 2022 r. podjął decyzję o wprowadzeniu nowych przepisów, które w zamiarze mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi. Nowe przepisy wymagają od rolników rejestracji wszystkich swoich hodowli drobiu u Powiatowego Lekarza Weterynarii i w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa..

Obowiązek zgłaszania dotyczy hodowców drobiu, którzy hodują nawet 1 sztukę, bez względu na to, czy są one hodowane dla celów handlowych, czy na własne potrzeby.

Należy podkreślić, że rolnicy, którzy nie spełniają obowiązków zgłaszania swoich hodowli drobiu, podlegają karze pieniężnej. Nie zgłoszenie hodowli lub nieprzestrzeganie przepisów może również prowadzić do utraty statusu hodowcy i utraty możliwości sprzedaży swojego drobiu. Kary mogą sięgać nawet 7 799,56 zł.

Szymon K.

Take Me Top
Nasze Serwisy