logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Kultura

Mid Europe Early Music Festival: Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej – Spotkania z Muzyką i Architekturą Epoki

fot. Piotr Młynek

Coroczne wydarzenie muzyczne, Mid Europe Early Music Festival, znane również jako Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, to fascynujący festiwal promujący zarówno architektoniczne dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej, jak i bogactwo chrześcijańskich korzeni kultury europejskiej. To wyjątkowe spotkanie muzyków z różnych stron Europy, które odbywa się w malowniczych miejscach, od romańskich i gotyckich opactw po nowoczesne przestrzenie.

Spotkania z doświadczeniem muzyków Wschodu i Zachodu Europy stanowią esencję tego festiwalu. Artystyczny dialog między różnymi kulturami muzycznymi jest centralnym punktem programu, łącząc artystów z Francji, Danii, Szwajcarii, Polski, Ukrainy, Czech, Estonii i innych krajów. To wyjątkowa okazja, by doświadczyć różnorodności stylów muzycznych i odnaleźć pokrewieństwa między nimi.

Jednym z wyjątkowych elementów festiwalu jest eksploracja różnych stylów muzycznych, takich jak francuski, niemiecki, włoski i brytyjski. To prawdziwa uczta dla miłośników muzyki dawnej, ponieważ mogą oni podziwiać różnice i podobieństwa między tymi różnymi tradycjami muzycznymi.

Jednak Mid Europe Early Music Festival to nie tylko spotkanie muzyki, ale także sztuki, architektury i nauki. Festiwal wykorzystuje wyjątkowe lokalizacje, takie jak romańskie opactwa, barokowe perły regionu czy nowoczesne przestrzenie, aby wprowadzić widzów w inspirujący kontekst architektoniczny, który wpłynął na wielu kompozytorów epoki dawnej muzyki. To wyjątkowa okazja, aby odkryć związek między muzyką a otaczającym ją pięknem architektonicznym.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowa Akademia Muzyki Dawnej, która gromadzi utalentowanych studentów z różnych krajów i umożliwia im naukę pod okiem wybitnych mistrzów. To miejsce, gdzie młodzi muzycy mają szansę wymieniać się doświadczeniami i rozwijać swoje umiejętności w interpretacji muzyki dawnej.

Dyrektor Artystyczny festiwalu, prof. Marek Toporowski, sam jest wybitnym polskim klawesynistą, organistą, kameralistą i pedagogiem. To dzięki jego zaangażowaniu i wizji festiwal osiąga najwyższy poziom artystyczny i przyciąga coraz większą liczbę miłośników muzyki dawnej.

Czwarta edycja Mid Europe Early Music Festival nosi tytuł „Ortus de Polonia – Owoc Polski” i skupia się na niezwykłym kunszcie polskiej twórczości wokalno-instrumentalnej epoki Jagiellonów. Jest to okres przełomu między renesansem a barokiem, a jednym z najważniejszych dzieł tej epoki jest twórczość Mikołaja Zieleńskiego. To właśnie to dzieło zostanie zaprezentowane przez znakomity francuski zespół Traversées Baroques z Burgundii i chór młodzieżowy Angelus Cantat z Głubczyc.

Festiwal zapewnia także bogactwo muzyki instrumentalnej tej samej epoki, zarówno polskiej, jak i europejskiej, dzięki występom wybitnych interpretatorów, takich jak Andreas Bohlen, Corina Marti, Marek Toporowski oraz polsko-litewski zespół Reversio.

Koncert pod tytułem „Zabawa i spacer po renesansowej bibliotece muzycznej,” który odbył się 7 września w Starej Zagości w Kościele św. Jana Chrzciciela, stanowił jedno z wyjątkowych wydarzeń tego festiwalu, gdzie Andreas Bohlen i Corina Marti zaprezentowali piękno renesansowej muzyki.

Mid Europe Early Music Festival to nie tylko festiwal muzyczny, to prawdziwe spotkanie kultur i epok, które inspiruje i zachwyca miłośników muzyki dawnej z całego świata. To wydarzenie, które łączy dźwięki, sztukę, architekturę i historię, pozostawiając niezapomniane wrażenia i tworząc mosty między różnymi tradycjami muzycznymi.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy