logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Działoszyce Wiadomości

Koło Gospodyń Wiejskich z Stawiszyc zwycięzcą powiatowych eliminacji „Bitwy regionów”

fot. Marta Gajda-Kruk | RK

Koło Gospodyń Wiejskich z Stawiszyc, mieszczące się w gminie Złota, triumfowało w powiatowych eliminacjach „Bitwy regionów”, które miały miejsce w Działoszycach. Panie z tego koła podbiły podniebienia jury wyjątkowym daniem – karkówką wieprzową pieczoną z czerwoną cebulą i żurawiną.

Teresa Kulig, członkini koła, wyraziła zdziwienie, ale i ogromną radość z wygranej w konkursie. Podkreśliła, że zwycięskie danie to karkówka wieprzowa, która została porcjowana i przygotowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

www.ptm-tv.pl

Teresa Kulig wyjaśniła, że karkówkę należy pokroić na plastry o równej grubości około dwóch centymetrów, a następnie przyprawić solą, pieprzem i odrobiną papryki. Mięso należy obsmażyć z obu stron, a następnie piec w temperaturze 180 stopni przez pół godziny.

W międzyczasie pokrojoną cebulę smaży się na patelni i dodaje żurawinę. Składniki te delikatnie się soli, podlewa wodą i dusi. Następnie tak przygotowanymi składnikami zalewa się mięso. Całość nakrywa się folią aluminiową, zmniejsza temperaturę pieczenia do 140 stopni i piecze przez 2,5 godziny.

Do rywalizacji stanęło osiem kół gospodyń wiejskich z powiatu pińczowskiego, a zadaniem uczestników było przygotowanie charakterystycznej, regionalnej potrawy.

Mariusz Bezak, ekspert kulinarny i przewodniczący komisji konkursowej, podkreślił, że zwycięskie danie zachwyciło jury pod każdym względem – zarówno estetyką podania, jak i sposobem serwowania. Jednak najważniejszym czynnikiem decydującym o zwycięstwie było oczywiście doskonałe smakowe doświadczenie.

Bezak dodał: „Mięso było bardzo delikatne i aksamitne, nie było wysuszone. Zostało odpowiednio doprawione tradycyjnymi przyprawami. To właśnie te elementy zadecydowały o pierwszym miejscu dla koła z Stawiszyc, które w pełni oddało hołd naszej kulturze i dziedzictwu kulinarnej tradycji regionu”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Stawiszycach działa już od 13 lat i skupia 15 członkiń. Jest to aktywne i zaangażowane w lokalną społeczność koło, które bierze udział w licznych imprezach, takich jak Gminny Dzień Dziecka, spotkanie opłatkowe, dożynki gminne. Ponadto organizuje zabawy karnawałowe i mikołajki dla dzieci.

Za zwycięstwo w powiatowych eliminacjach Koło Gospodyń Wiejskich w Stawiszycach otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 2 tysięcy złotych. Teraz laureatki staną do rywalizacji na szczeblu wojewódzkim.

Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Chrobrza, a trzecie miejsce przypadło KGW w Unikowie.

Kolejna edycja „Bitwy regionów” odbędzie się 24 czerwca w remizie strażackiej w Skarbce Dolnej, powiat ostrowiecki.

Cały konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy