logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Pińczów

Muzeum w Pińczowie Zyskuje Fundusze na Projekt Zachowania Dziedzictwa Żydowskiego

fot. www.polskaniezwykla.pl

Muzeum regionalne w Pińczowie otrzymało dofinansowanie w kwocie 10 000 zł ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny na realizacje zadania „Śladami naszych sąsiadów Żydów”.  Wkład własny do zadania zapewniła Gmina Pińczów. 

Głównym celem projektu jest zachowanie, utrwalenie i upowszechnienie pamięci o historii i kulturze Żydów zamieszkujących przedwojenne miasto Pińczów jak i miasta sąsiedzkie (Busko- Zdrój, Chmielnik, Działoszyce, Chęciny, Szydłów).

Zadanie polega na zorganizowaniu dwóch wycieczek edukacyjnych do wybranych miejsc które związane są z historią społeczności żydowskiej w naszym województwie oraz zorganizowanie koncertu muzyki klezmerskiej w pińczowskiej synagodze. Pierwsza z wycieczek odbędzie się do Buska- Zdroju, Chmielnika i Szydłowa, gdzie w każdym z tych miejsc uczestnicy zadania zwiedzą zachowaną do czasów dzisiejszych synagogę. Kolejna wycieczka edukacyjna odbędzie się do Działoszyc gdzie zachowały się ruiny Synagogi oraz do Chęcin, gdzie synagoga została w ostatnim czasie wyremontowana i spełnia funkcję muzeum. W każdym z tych miejsc uczestnicy zadania dowiedzą się o społeczności Żydów, którzy przed wojną zamieszkiwali miasto, o ich historii i kulturze, a także w jaki sposób pamięć o miejscowych Żydach jest zachowywana i kultywowana. Na podsumowanie zadania odbędzie się spacer ulicami Pińczowa po miejscach związanych ze społecznością żydowską miasta. Na podsumowanie zadania zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej w pińczowskie synagodze. 

O wszystkich wydarzeniach realizowanych w ramach zadania muzeum będzie informować na bieżąco. 

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy