logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Pińczów Wiadomości

Pińczów gotowy na Szlachetną Paczkę: Nowa Edycja z Obszernym Zasięgiem i Młodzieńczym Zapałem

fot. Michał Kolera

W Pińczowie już po raz kolejny rusza akcja charytatywna „Szlachetna Paczka”. Tegoroczna edycja obejmuje nie tylko Pińczów, ale także powiaty buski i kazimierski. Inicjatywa, koordynowana przez pińczowski sztab, zyskała nowego impetu dzięki zaangażowaniu 24-letniej Katarzyny Janickiej, energicznej liderki działającej na rzecz potrzebujących.

Spotkanie organizacyjne wolontariuszy odbyło się 23 listopada w Szkole Podstawowej numer 1 w Pińczowie. Katarzyna Janicka, która kieruje pińczowskim sztabem od trzech lat, pozytywną energią zaraża zarówno wolontariuszy, jak i darczyńców. W tym roku jej działalność sięgnęła powiatów buskiego i kazimierskiego, gdzie nie udało się znaleźć liderów. Pińczowianie, pod skrzydłami Kasi, objęli swoim zasięgiem niemal całe Ponidzie.

Koordynatorka regionalna „Szlachetnej Paczki”, Emilia Zawadzka, podkreśla, że Pińczów z roku na rok prezentuje imponujący rozmach w realizacji akcji. Wsparcie rozciąga się również na powiat buski i kazimierski, gdzie „Szlachetna Paczka” nie mogła znaleźć liderów w tym roku.

Wolontariusze z innych miast, tak jak Hubert Oszywa z Buska-Zdroju, cieszą się, że mogą współpracować z pińczowianami. Podkreślają, że ideą akcji jest „mądra pomoc”, skierowana do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z przyczyn losowych.

Jak wesprzeć „Szlachetną Paczkę”?

Osoby chętne dołączenia do akcji jako wolontariusze czy darczyńcy powinny zapoznać się z zasadami na oficjalnej stronie SzlachetnaPaczka.pl. Katarzyna Janicka podkreśla, że każdy może zostać wolontariuszem, wystarczy empatia i chęć do działania. Darczyńcy natomiast mogą wybrać rodzinę, której chcą pomóc, zapoznając się z ich potrzebami i historią na stronie „Szlachetnej Paczki”.

W tym roku poszukiwane są przede wszystkim pralki, lodówki, odzież, chemia, żywność, naczynia, komplety pościelowe, kurtki zimowe i opał. Rodziny wciąż oczekują na swojego „świętego Mikołaja”, dlatego Katarzyna Janicka apeluje o pomoc osób prywatnych, firm, urzędów i instytucji.

Wsparcie dla „Szlachetnej Paczki” w Pińczowie obejmuje również Starostwo Powiatowe, parafię z Gór Pińczowskich oraz ochotnicze straże pożarne.

Czym jest „Szlachetna Paczka”?

Organizacyjnie opierając się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce, „Szlachetna Paczka” ma za zadanie świadczyć tzw. „mądrą pomoc”. Jest to bezpośrednie wsparcie, mające dać rodzinom narzędzia do samodzielnego rozwiązywania problemów. Pomoc jest przekazywana podczas finału Szlachetnej Paczki, znanego jako „weekend cudów”, organizowanego dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem.

Projekt opiera się na pracy wolontariuszy, którzy jesienią docierają do rodzin w trudnej sytuacji życiowej, przeprowadzając wywiad środowiskowy i decydując o ich zakwalifikowaniu do projektu. W trakcie finału darczyńcy dostarczają paczki z pomocą materialną, spełniając konkretne potrzeby rodzin. Akcję organizuje stowarzyszenie „Wiosna” z Krakowa.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy