logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Kultura Sztuka

Wernisaż ekspozycji „Krzysztof Bucki – Wystawa Monograficzna” w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

W sobotni wieczór, 25 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Pińczowie zainaugurowano uroczyście ekspozycję „Krzysztof Bucki – Wystawa Monograficzna”. W liczących blisko 600 lat wnętrzach dawnego klasztoru ojców paulinów, ufundowanego przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego, dziś siedziby PSCK oraz muzeum, zgromadzono ok. 200 prac urodzonego w Pińczowie w 1936 r. artysty malarza.

www.pinczowtwojemiasto.pl

Krzysztof Bucki’ urodził się 10 kwietnia 1936 w Pińczowie i u podnóża góry świętej Anny’ mieszkał do 10 roku życia. Po zakończeniu IIWŚ z rodzicami przeprowadził się do Świnoujścia’, gdzie zdobył edukację ogólnokształcącą. W latach 1953-1959 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie’, był uczniem Jana Świderskiego i Wacława Taranczewskiego.

>>> Krzysztof Bucki (1936-1983)  <<<
nowafiguracja.com

Dalsze swojee życie związał z Opolem. W latach 1961-1970 pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, w latach 1974-1976 w Zakładzie Wychowania Plastycznego, w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zespołowych, w Polsce i za granicą. W 1974 został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa’. Mimo dystansu geograficznego, Pińczów zawsze był mu bliski, pojawiał się w jego obrazach, z tego powodu, w świadomości wielu osób, zapisał się jako „Malarz Pińczowa”. Artysta zmarł w wieku niespełna 47 lat, 5 lutego 1983 r.i zgodnie z jego wolą został pochowany na cmentarzu w Pińczowie, u podnóża św. Anny.

Na wystawie zainaugurowanej 25 lutego wystawie prezentowanych jest blisko 200 obiektów (obrazy olejne, akwarele, pastele, szkice, szkicowniki, pamiątki, dokumenty, fotografie) związanych z życiem i twórczością artysty. Eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Dwa obrazy pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Pińczowie.


tekst i foto: Jarosław Kruk | infobusko.pl
wideo: PTM | pinczowtwojemiasto.pl

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy