logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Kultura Sztuka

Więźniowie ożywiają Ponidzie na szkle malowane: Niezwykła wystawa w Domu Ariańskim

W Domu Ariańskim w Pińczowie odbyło się niezwykłe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę miłośników sztuki i kultury. Wspaniała wystawa, zatytułowana "Ponidzie malowane na szkle", ponad 40 obrazów stworzonych przez osoby przebywające w miejscowym zakładzie karnym. To nie tylko okazja do podziwiania talentu artystycznego więźniów, ale również możliwość spojrzenia na malowniczy region Ponidzia w zupełnie nowym świetle.

fot. Piotr Młynek

Inicjatywa powstania tej niezwykłej ekspozycji wyszła od samego dyrektora zakładu pana ppłk Przemysława Hajosa, który pochodzi z terenów podhalańskich, gdzie sztuka i kultura mają szczególne miejsce. To dzięki niemu więźniowie zostali zachęceni do twórczego wykorzystania swojego czasu i talentu.

Warto podkreślić, że prace malarskie zostały stworzone przez dwóch więźniów-amatorów, którzy postanowili podjąć się tego wyzwania. Początkowo powstało 20 obrazów, które ozdobiły ściany korytarza administracyjnego zakładu. Szybko zyskały one uznanie i zachwyt wszystkich, którzy mieli okazję je zobaczyć. To właśnie zainspirowało pomysł stworzenia wystawy, która umożliwiłaby szerszej publiczności podziwianie tych unikalnych dzieł.

Obrazy więźniów to prace o różnych rozmiarach, przedstawiające wyjątkowe miejsca na mapie Ponidzia, urokliwego regionu o niepowtarzalnym krajobrazie. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Justyna Dziadek, podkreśliła, że wystawa prezentuje typowe elementy krajobrazu Ponidzia, takie jak kościoły, przydrożne figury zwane „świątkami Ponidzia”, kaplice oraz elementy architektury niesakralnej. Każdy z obrazów został podświetlony od wewnątrz, tworząc efektowny efekt witrażu.

Ekspozycję będzie można podziwiać do końca października tego roku, w godzinach pracy muzeum.

Ta wyjątkowa wystawa jest nie tylko doskonałą okazją do odkrycia ukrytych talentów więźniów, ale także szansą na zapoznanie się z pięknem Ponidzia. Wernisaż uświetnił koncert w wykonaniu Filipa Tuz- gitarzysty i pedagoga związanego z regonem świętokrzyskim, nauczyciela w Szkoła Muzyczna I stopnia w Pińczowie. To niezwykłe połączenie sztuki i regionu stworzą niezapomniane wrażenia dla wszystkich odwiedzających. Zachęcamy wszystkich miłośników sztuki i ciekawych podróży do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy i wsparcia więźniów, którzy znaleźli w twórczości wyraz swojej pasji i nadziei na lepszą przyszłość.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy