logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Książki Kultura

W bibliotece obchodzono dzień języka ojczystego.

W dniu języka ojczystego odbyła się ciekawa podróż dla mieszkańców, którzy wzięli udział w spotkaniu z regionalistką i gawędziarką, Ewą Siudajewską. Podczas spotkania omówiono historię języka polskiego oraz piękną gwarę, która jest fundamentem każdego domu. Pani Ewa opowiadała barwne historie i przywoływała piosenki prosto z serca Gór Świętokrzyskich, wplatając je w swoje opowieści.

W czasie spotkania poruszono również kwestie powitań w różnych dialektach i jak ważną rolę odgrywa mowa ciała, zwłaszcza ruchy rąk. Uczestnicy mieli okazję porównać różne dialekty i dyskutować na ten temat.

fot. Biblioteka Publiczna w Pińczowie

Ze względu na fakt, że mieszkańcy Ponidzia mają muzykę w sercu, spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenek i regionalnych przyśpiewek. Członkinie kół gospodyń wiejskich zapewniły kolorowe stroje i kolorową mowę, co dodatkowo wzbogaciło spotkanie i uczyniło je barwnym. Całe wydarzenie, jak na ostatni dzień karnawału, było radosne i wesołe.

fot. Biblioteka Publiczna w Pińczowie
fot. Biblioteka Publiczna w Pińczowie
fot. Biblioteka Publiczna w Pińczowie

Organizatorzy dziękowali wszystkim uczestnikom, w tym czytelnikom, Ośrodkowi Szkolenia i Wychowania w Pińczowie, kółkom gospodyń wiejskich, klubowi Seniora Seniora z Pińczowa, UTW, Stowarzyszeniu Diabetyków w Pińczowie oraz mieszkańcom Ponidzia.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy