logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Pińczów Wiadomości

Uroczystości upamiętniające 4️60.rocznicę wydania Biblii Pińczowskiej

Wczoraj w Pińczowskim Muzeum odbyły się uroczystości upamiętniające 4️60.rocznicę wydania Biblii Pińczowskiej / Brzeskiej/ Radziwiłłowskiej.

W Pińczowie, w latach 1559 – 1563 dokonano przekładu Biblii z tekstów oryginalnych pisanych po aramejsku, hebrajsku dla Starego Testamentu i grecku – dla Nowego Testamentu, na język polski. Z tym faktem wiążą się nazwiska: Jana Łaskiego, Mikołaja Radziwiłła Czarnego, Grzegorza Orszaka, Piotra Stojeńskiego Jana Thenauda, Franciszka Lismana, Andrzeja Trzecielskiego Młodszego, Marcina Krowickiego czy Mikołaja Reja.

Drukiem Biblię wydano w Brześciu nad Bugiem, a jej tłumaczenie finansował Mikołaj Radziwiłł Czarny.
Wykład pt. „W Pińczowie o Biblii Pińczowskiej” zaprezentował Pan Krzysztof Bandoła- Skierski z Biblioteki Synodu Kościoła Ewangelicko- Reformowanego w Warszawie.
Wybrane fragmenty w oryginalnym tłumaczeniu czytali przedstawiciele Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie, pastor Wojciech Leszczyński z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Warszawie oraz Klaudia Wleciał ze Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie , Julia Krzepkowska ze Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie , Julia Miloszewska ze Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Pińczowie oraz podharcmistrz Anna Steckiewicz z Hufiec ZHP Pińczów.
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały cenne starodruki: dwa oryginalne woluminy Biblii Pińczowskiej z 1563 r. – jeden udostępniony przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu , drugi egzemplarz wraz z wydaną w Norymberdze w 1599 r. Poliglottą Eliasa Huttera – ze zbiorów Kościoła Ewangelicko- Reformowanego.

Wczoraj, podczas uroczystości związanych z obchodami 460. rocznicy wydania Biblii Pińczowskiej, mieszkańcy miasta mieli przyjemność doświadczyć niecodziennego koncertu, który z pewnością zapisał się jako wyjątkowe wydarzenie w historii muzycznej Pińczowa. Zespół Zelowskie Dzwonki, jedyny w Polsce grający na dzwonkach ręcznych, zabrał słuchaczy w podróż pełną dźwięków i emocji.

Igor Gabryanczyk, pełniący rolę akompaniatora, sprawił, że brzmienie dzwonków było niezwykle harmonijne. Na czele zespołu stała dyrygentka Anna Kimmer, a urok koncertu podkreślała prezenterka Kinga Gryger.

Koncert Zelowskich Dzwonków nie tylko dostarczył artystycznego uniesienia, lecz także zaznaczył ducha współpracy i zaangażowania społeczności. Wyjątkowe podziękowania kierujemy w stronę Pani Agnieszki Kimmer, której wkład w realizację tego wydarzenia był nieoceniony.

To, co wyróżnia Zelowskie Dzwonki, to nie tylko ich umiejętność gry na dzwonkach ręcznych, ale również fakt, że są jedynym zespołem tego typu w Polsce. Ich występ w Pińczowie z pewnością zapadnie w pamięć każdemu, kto miał okazję uczestniczyć w tej muzycznej uczcie. Był to nie tylko koncert, lecz także manifestacja kultury i muzycznego bogactwa, które z korzeniami sięgają głęboko w historię.

Organizatorami wydarzenia byli Muzeum Regionalne w Pińczowie oraz Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie…serdeczne podziękowania kierujemy do pastora tutejszego kościoła – Sławomira Barańczyka za wzorową współpracę
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Pan Włodzimierz Badurak

fot. Piotr Młynek

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy