logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Michałów Sport Wiadomości

Relacja z Zawodów Sportowo-Pożarniczych gminy Michałów. OSP Zagajów broni tytułu (galeria)

fot. Piotr Młynek

W niedzielę, 30 czerwca 2024 roku, na placu przy remizie w Zagajowie odbyły się długo wyczekiwane Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Wydarzenie przyciągnęło licznych mieszkańców i gości, którzy z entuzjazmem kibicowali drużynom oraz podziwiali pokazy przygotowane przez organizatorów. Męska drużyna pożarnicza OSP Zagajów, po raz drugi z rzędu, zdobyła pierwsze miejsce i pewnie awansowała do zawodów powiatowych.

Uroczyste rozpoczęcie

Zawody rozpoczęły się o godzinie 15:00 od zbiórki pododdziałów jednostek OSP z terenu gminy Michałów oraz złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości, Szymona Kuca, naczelnika OSP Zagajów, prezesowi oddziału gminnego ZOSP RP, Jarosławowi Wleciałowi. Po przyjęciu meldunku prezes przemówił do pododdziałów, życząc startującym drużynom powodzenia. Następnie głos zabrał wójt gminy Michałów, Bogusław Kowalczyk, który również życzył wszystkim sukcesów i udanej rywalizacji.

Po przemówieniach, wójt, prezes oraz sędzia główny zawodów, zastępca komendanta KP PSP w Pińczowie, mł. bryg. Mateusz Tarka, wręczyli brązowe medale MDP dwóm młodzieżowym drużynom pożarniczym: MDP Zagajów oraz MDP Sędowice. Po przekazaniu medali organizatorzy przeszli do konkurencji bojowych oraz sztafetowych.

Konkurencje zawodów

Rywalizacja rozpoczęła się od konkurencji młodzieżowych drużyn pożarniczych. Najpierw swoje umiejętności zaprezentowały MDP Dziewczęta, a następnie MDP Chłopcy, którzy zmierzyli się w biegu bojowym i sztafecie pożarniczej. Po młodzieży przyszła kolej na drużyny seniorskie, podzielone na kategorie A (męskie drużyny pożarnicze) oraz C (kobiece drużyny pożarnicze). Najpierw odbył się pożarniczy bieg sztafetowy z przeszkodami, a później drużyny rywalizowały w tzw. bojówce, czyli rozwinięciu bojowym, polegającym na zbudowaniu linii ssawnej, linii głównej oraz dwóch linii gaśniczych, a następnie obróceniu tarczy i przewróceniu pachołków za pomocą tłoczonej przez motopompę wody.

W zawodach wzięły udział następujące drużyny:

 • OSP Zagajów (gospodarz)
 • OSP Zagajówek
 • OSP Sędowice I
 • OSP Sędowice II
 • OSP Wrocieryż I
 • OSP Wrocieryż II
 • OSP Tur Dolny
 • OSP Tur Górny
 • OSP Michałów
 • OSP Pawłowice

Pokaz psów ratowniczych

Tuż przed biegiem bojowym gospodarze zawodów zgotowali niespodziankę. Członkowie zaprzyjaźnionej organizacji Małopolska Cywilna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (MCGPR) zorganizowali pokaz psów ratowniczych. Zaprezentowali się Kamila Hintz wraz z psem IGO oraz Piotr Cywicki z psem Namirah. Ich występ na żywo komentowała Basia Grel, a asystentką pokazu była Anna Durlak. Kamila i Piotr pokazali posłuszeństwo, a Basia i jej pies Brumba zademonstrowali, jak znajduje się zaginioną osobę przy użyciu psa ratowniczego.

Zwycięzcy i klasyfikacja końcowa

W kategorii A zwyciężyła, broniąca tytułu drużyna gospodarzy, OSP Zagajów, natomiast w kategorii C najlepsza okazała się OSP Pawłowice. Końcowa klasyfikacja prezentowała się następująco:

MDP Dziewczęta

 1. OSP Pawłowice, 987,40 pkt.
 2. OSP Sędowice, 985,70 pkt.

MDP Chłopcy

 1. OSP Sędowice, 1009, 30 pkt.
 2. OSP Pawłowice, 968,40 pkt.
 3. OSP Zagajów, 943, 10 pkt.

Kobiece Drużyny Pożarnicze

 1. OSP Pawłowice, 114,5 pkt.
 2. OSP Sędowice, 123,30 pkt.
 3. OSP Michałów, 142,00 pkt.

Męskie Drużyny Pożarnicze

 1. OSP Zagajów, 88 pkt.
 2. OSP Sędowice I, 91,50 pkt.
 3. OSP Wrocieryż, 96,10 pkt.
 4. OSP Michałów, 99,30 pkt.
 5. OSP Sędowice II, 101,10 pkt.
 6. OSP Zagajówek 109,20 pkt.
 7. OSP Pawłowice 112,70 pkt.
 8. OSP Tur Dolny, 124,30 pkt.
 9. OSP Tur Górny, 128,90 pkt.
 10. OSP Wrocieryż II, 138,30 pkt.

Wręczenie nagród i zakończenie

Po konkurencjach, sędzia główny mł. bryg. Mateusz Tarka, wraz z prezesem oddziału gminnego Jarosławem Wleciałem oraz wójtem Bogusławem Kowalczykiem, wręczyli puchary, dyplomy i bony zwycięskim drużynom. Podczas wydarzenia można było odwiedzić stoisko Pierwszego Ratownika, a KGW Zagajów serwowało przepyszne jedzenie, przekąski i napoje.

Organizatorami zawodów byli: Oddział Gminy ZOSP RP w Michałowie oraz Urząd Gminy Michałów. Gospodarzem zaś była OSP Zagajów.

Sędzią głównym zawodów był z-ca komendanta KP PSP w Pińczowie mł. bryg. Mateusz Tarka a sędzią startowym był mł. bryg. Marcin Żarek, naczelnik wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem konkurencji i zachowaniem zasad fair play.

Prowadzącym uroczystość był Piotr Wieniecki.

Fotografie robił niezastąpiony Piotr Młynek z naszej redakcji Pińczowska.pl / Radio TPI.

Gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz wszystkim uczestnikom i kibicom. Do zobaczenia za rok na kolejnych Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych!

Szymon K.

Take Me Top
Nasze Serwisy