logo Pińczowska

Gazeta. Radio. Telewizja. Nad Nidą

Wiadomości

Wspaniała I Nadnidziańska Parada Karet i Zaprzęgów Konnych

fot. Marta Gajda-Kruk | RK

W malowniczych okolicach gminy Pińczów, odbyła się spektakularna I Nadnidziańska Parada Karet i Zaprzęgów Konnych, która przyciągnęła uwagę licznych mieszkańców i turystów. Przejeżdżający po drogach kawalkada, towarzyszącym dźwiękom Kapeli Mierzawa, dostarczyła niezapomnianych wrażeń zarówno miłośnikom koni, jak i fanom tradycyjnych pojazdów.

Wielobarwny konwój złożony z kilkunastu klasycznych i nowoczesnych powozów rozbudził zachwyt obecnych. Zobaczyć można było zarówno urocze, zabytkowe karety, jak i nowoczesne zaprzęgi. Jednak nie tylko pojazdy przyciągały uwagę – paradę uświetniały różnorodne rasy koni oraz stroje woźniców, dodając uroku całej imprezie.

PTM-TV

Stadnina Koni Michałów miała swój udział w paradzie, prezentując tradycyjny zaprzęg węgierski z charakterystyczną ozdobą – uprzężą z szalankami. Te długie chwasty rzemienne, bogato zaplecione u nasady, dodawały wyjątkowego wdzięku koniom i zachwyciły widzów. W paradzie nie zabrakło również męskiego zaprzęgu sportowego, gdzie powożący wystąpili w reprezentacyjnych mundurach stadninowych, prezentując niesamowitą elegancję.

Zaprzęg Mariana Sowuli prowadziły ogiery rasy fryzyjskiej o pięknej, czarnej maści, i bujnie obrośniętych szczotkach. Jego misternie wykonana kareta, z elementami kutymi, wzbudzała zachwyt i podziw. Marian Sowula podkreślił, że kareta została wykonana na zamówienie w 2001 roku i jest swojego rodzaju luksusowym pojazdem, którym uświetnia różnego rodzaju uroczystości, a jednocześnie stanowi jego wielką pasję.

Podczas parady nie mogło zabraknąć ważnych gości. W ekskluzywnej karecie zasiadł wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wraz z rodziną. Obecność wojewody dodatkowo podkreśliła rangę i atrakcyjność wydarzenia.

Trasa parady wiodła przez malownicze okolice, przechodząc przez miejscowości Krzyżanowice, Kowala i Pińczów. Na Rynku w Pińczowie konie przejechały wokół, wracając później do Krzyżanowic. Tam czekały na nich atrakcje w postaci pokazu akrobacji z koniem, przejażdżki kucykami dla dzieci i młodzieży oraz jazda konna. Impreza była pełna różnorodnych atrakcji towarzyszących, takich jak dmuchane zjeżdżalnie, kapsuły 5D i ogródki grillowe, które zapewniły rozrywkę i zabawę dla wszystkich uczestników.

Wieczorem główną gwiazdą była nie tylko impreza taneczna do białego rana z zespołem Duex, ale przede wszystkim długotrwałe wspomnienia uczestników, które pozostaną w ich sercach na długo.

Warto podkreślić, że I Nadnidziańska Parada Karet i Zaprzęgów Konnych cieszyła się zasłużonym patronatem honorowym: marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego oraz wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza. Dzięki ich wsparciu impreza zyskała dodatkowy prestiż i rangę, przyciągając jeszcze większą uwagę publiczności.

Tego dnia miłośnicy koni, tradycji i pięknych pojazdów mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które na długo pozostanie w ich wspomnieniach. I Nadnidziańska Parada Karet i Zaprzęgów Konnych to nie tylko okazja do podziwiania pięknych zwierząt i widowiskowych pojazdów, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze. Impreza, dzięki swojej różnorodności i uroku, na pewno zachwyciła wszystkich miłośników koni i tradycji, pozostawiając uśmiech na twarzach wszystkich jej uczestników.

Piotr M.

Take Me Top
Nasze Serwisy